To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Chciałabym Wam polecić książkę ,,Gorzka czekolada i inne opowiadania o wartościach". Jest to zbiór 15 opowiadań o warościach, jakimi warto się kierować w życiu. Autorami wszystkich historii są znani pisarze literatury dziecięcej: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz. Są to laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ,,ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zabierają nas w świat tekstów, które bawiąc uczą. W książce znajdziemy m.in. treści na temat: szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, wolności, sprawiedliwości, przyzwoitości, odwagi, mądrości, życzliwości. Każde opowiadanie poprzedzone jest definicją, która ma na celu przybliżenie danej wartości. Historie nie są ze sobą powiązane. Podejmowane są m.in. tematy dotyczące problemów finansowych w domu, odstawania od rówieśników, zmagania się z brakiem odwagi, samotnością. Każdy z czytelników z pewnością znajdzie wątek lub bohatera, który okaże mu się bliski. To mądra, wartościowa książka, która skłania do refleksji. Zachęcam do wysłuchania audiobooka: 

https://www.youtube.com/embed/P0aN-teQd-Q

Ewa Wyrzykowska

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach:  8.00 – 16.00 

Nasza biblioteka oferuje swoim czytelnikom bogaty księgozbiór, który obejmuje literaturę piękną, literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy, szeroki wybór lektur oraz zbiory multimedialne. Ponadto gromadzimy i eksponujemy pamiątki oraz publikacje związane z patronką szkoły – Świętą Królową Jadwigą. Przechowujemy literaturę związaną z naszym miastem i regionem. Prenumerujemy wiele tytułów czasopism dla uczniów i nauczycieli. Dbając o zaspokojenie  gustów czytelniczych i potrzeb edukacyjnych uczniów w miarę możliwości uzupełniamy nasz księgozbiór nowościami wydawniczymi oraz lekturami szkolnymi. Naszym celem jest przygotowanie uczniów do samodzielnego zdobywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną. W naszych bibliotekach panuje miła i przyjazna atmosfera, która sprzyja nauce, rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin i realizacji własnych poszukiwań czytelniczych.


 Ewa Wyrzykowska, Magda Riske,


dwa pomieszczenia z księgozbiorem

czytelnia


Rządowy program "Książki naszych marzeń"

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Projekt Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez szachy w szkole"

Biblioteki szkolne są skomputeryzowane, użytkujemy program MOL – Optivum

 „Bliżej sztuki” – poznajemy twórczość artystów z różnych dziedzin sztuki- biorąc udział w wernisażach, organizowanych przez Muzeum Stanisława Staszica w Pile.


  • upowszechniają czytelnictwo i rozwijają kompetencje czytelnicze wśród dzieci  i młodzieży,
  • włączają się w organizację imprez czytelniczych o charakterze ogólnopolskim  i szkolnym,
  • rozwijają zainteresowania uczniów i promują talenty,
  • inspirują uczniów do przygotowywania prac konkursowych,
  • organizują konkursy: czytelnicze, artystyczne, fotograficzne,
  • zapraszają ciekawych ludzi na spotkania z uczniami,
  • promują swoją działalność w gazetkach szkolnych,
  • współpracują z różnymi instytucjami kultury i Radą Rodziców.
    • Konkurs czytelniczo- artystyczny pn. Pierwszaki prezentują wiersze polskich poetów dla najmłodszych - maj 2021, Magda Riske i Bogna Kotwińska
    • Konkurs kaligraficzny pn. Mistrz kaligrafii dla uczniów klas 2 – kwiecień 2021, Magda Riske
    • Konkurs ortograficzny pn. Mistrz ortografii dla uczniów klas 3- marzec 2021, Magda Riske
    • Konkurs literacki Czy znasz bajki i baśnie ? dla uczniów klas 4 - marzec 2021, Magda Riske
    • VII Turniej szachowy o Laur Królowej Jadwigi – maj 2021, Magda Riske
    • Konkurs literacko-plastyczny Lapbook – moja ulubiona książka dla uczniów kl. 5 - styczeń 2020, E. Wyrzykowska, M. Bartecka
    • Konkurs literacki pn. Wiersze z gazetowych wycinków dla uczniów kl. 6 – marzec 2021, E. Wyrzykowska
    • Konkurs fotograficzny pn. Sleeveface, czyli nowa twarz książki dla uczniów kl. 7 – listopad 2020, E. Wyrzykowska
    • Konkurs Pięknego Czytania Legend o Królowej Jadwidze dla uczniów kl. 8 – maj 2021, E. Wyrzykowska

  • 1-3

    4

    5

    6

    7

    8


Jadwiga przyszła na świat w czasie, gdy jej ojciec, Ludwik Andegaweński, król Węgier i Polski, starał się o uznanie prawa jednej ze swoich córek do polskiego tronu. Przypadł on właśnie jej, choć była najmłodsza. 16 października 1384 została koronowana na królową Polski, miała wtedy 11 lat. Początkowo za małoletnią królową rządy sprawowali panowie małopolscy. Jadwiga została żoną Władysław Jagiełły. Jako dziedziczka tronu zajmowała równorzędne z mężem stanowisko w państwie. Skupiała na swoim dworze wiele uczonych. Była mecenasem Akademii Krakowskiej, której zapisała przed śmiercią swoje klejnoty i kosztowności. Świętą ogłosił ją papież Jan Paweł w 1997 roku.
LITERATURA DLA DZIECI ONLINE
Aktualnie Internet stał się formą prezentacji twórczości, a na stronie RCK w Pile pojawiła się nagrania online prezentujące czytane bajki dla dzieci.
Proponuję dzieciom wysłuchanie „Baśni o królowej Jadwigi i zielonej pile”, z książki autorstwa Edyty Kin pt. ,,Bajki o Pile”, nagrodzonej w konkursie literackim zorganizowanym przez Urząd Miasta Piły na 500 – lecie miasta.
W prezentowanej baśni zawarte są treści nawiązujące do wydarzeń z życia naszej patronki, a ilustracje do tekstu wykonała pani Bogusława Różańska - nauczyciel plastyki w naszej szkole i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO.
Po wysłuchaniu zachęcam do wykonania własnej ilustracji do dowolnego wydarzenia zaprezentowanego w tekście.
Magda Riske

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Drodzy Uczniowie!
Macie teraz niezwykłą okazję, by przeczytać wiele interesujących pozycji książkowych. Z wiadomych przyczyn, nie wypożyczycie ich w naszej szkolnej bibliotece. Zachęcamy Was do skorzystania z elektronicznych zasobów bibliotecznych. Wykorzystajcie ten trudny dla nas czas na czytanie, poznawanie nowych książek, autorów. Zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po książkę. Poniżej prezentujemy linki do darmowych bibliotek cyfrowych.

WolneLeutury.pl
Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Zachęcamy również do skorzystania z oferty Empik, który przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Nauczyciele-bibliotekarze

Podkategorie

  • upowszechniają czytelnictwo i rozwijają kompetencje czytelnicze wśród dzieci  i młodzieży,
  • włączają się w organizację imprez czytelniczych o charakterze ogólnopolskim  i szkolnym,
  • rozwijają zainteresowania uczniów i promują talenty,
  • inspirują uczniów do przygotowywania prac konkursowych,
  • organizują konkursy: czytelnicze, artystyczne, fotograficzne,
  • zapraszają ciekawych ludzi na spotkania z uczniami,
  • promują swoją działalność w gazetkach szkolnych,
  • współpracują z różnymi instytucjami kultury i Radą Rodziców.

Back to top