10 grudnia 2018 roku odbył się V Miejski Konkurs Kolęd i Pastorałek, którego organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi oraz Regionalne Centrum Kultury FE w Pile. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Piły, pan Piotr Głowski.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w Teatrze Miejskim i wzięło w nim udział łącznie 40 utalentowanych muzycznie uczniów pilskich szkół.
Przed eliminacjami konkursowymi tradycyjnie głos zabrali: Dyrektor RCK FE, pan Stanisław Dąbek oraz Dyrektor SP 11, pan Grzegorz Wądołowski, którzy oficjalnie powitali wszystkich uczestników, nauczycieli, opiekunów muzycznych i tym samym uroczyście otworzyli imprezę.
Konkurs zaowocował wieloma świetnymi wykonaniami oraz nowymi, współczesnymi aranżami. Dzieci interpretowały utwory niezwykle dojrzale i refleksyjnie.
Jury, pod przewodnictwem pana Mirosława Nalepy, gitarzysty, kompozytora i wokalisty zespołu „Nalepa Band” i „Slowiańsk’y”, zastępcy dyrektora RCK w Pile oraz z udziałem pani Magdaleny Głowskiej, z wykształcenia muzykiem, organizatorem wielu imprez artystycznych, do niedawna zawodowo związanej ze Szkołą Podstawową nr 5 i Gimnazjum nr 4 i pana Tomasza Kledzika, z wykształcenia teologiem, zaś z zamiłowania muzykiem, kompozytorem, autorem wielu utworów o tematyce bożonarodzeniowej, wyłoniło laureatów w każdej kategorii:

* w kategorii klas 1 – 3:
I miejsce zdobył Mateusz Wyka (SP 11)
II miejsce - Maja Zacharska (SP 3)
III miejsce - Natalia Silva-Czechowska (SSP)
*w kategorii klas 4 – 6:
I miejsce - Zuzanna Gryglas (SP 11)
II miejsce - Amelia Pettke (SSP)
III miejsce - Aleksandra Kopacz (SP 2)
Wyróżnienia:
Lilianna Ligenza (SP 11)
Bartosz Alchimowicz (SP 4)
Amelia Skibniewska (SSP)
*w najstarszej kategorii uczniów klas 7., 8. i gimnazjum:
I miejsce - Oliwia Tomczyk (SP 6)
II miejsce - Justyna Kurasz (SP 2)
III miejsce - Sandra Brauer (SP 4).
Nagrodę GRAND PRIX konkursu zdobyła uczennica Salezjańskìej Szkoły Podstawowej - Liliana Grzesiak.
Wszyscy wyróżnieni soliści wystąpili podczas Gali Konkursowej Laureatów V Miejskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek dnia 16 grudnia 2018 roku podczas Miejskiej Wigilii. W trakcie spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom za życzliwość, serce
i okazane wsparcie:
• Prezydentowi Miasta Piły, panu Piotrowi Głowskiemu, za objęcie Patronatem V Miejskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek i ufundowanie nagród laureatom,
• Dyrektorowi Regionalnego Centrum kultury FE, panu Stanisławowi Dąbkowi,
za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu konkursu,
• Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile, panu Grzegorzowi Wądołowskiemu, za pomoc w organizacji konkursu,
• Panu Dariuszowi Kuźniackiemu – Przewodniczącemu Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 11,
• Pani Hannie Lenartowicz – Dyrektorowi ALFA-ELEKTRO Sp. z o.o.,
• Panu Henrykowi Rodkiewiczowi, właścicielowi firmy RODEX,
• Panu Wojciechowi Holkowi, wiceprezesowi Zarządu Signify Piła,
• Państwu Katarzynie i Krzysztofowi Kassnerom, właścicielom biura podróży ,,Słoneczna Przygoda”,
• Panu Marianowi Martence, prezesowi Stowarzyszenia Pro-Senior.

Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Głowskiej, panu Mirosławowi Nalepie oraz panu Tomaszowi Kledzikowi za pracę w obradach Jury.
Osobne podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia kierujemy do wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, pani Doroty Mijalskiej, państwa Klaudii i Piotra Dziergasów, pani Ewy Kledzik, pana Mirosława Fąsa oraz pracowników Regionalnego Centrum Kultury.
Dziękujemy instruktorom wokalnym i opiekunom za trud włożony w przygotowanie dzieci
do konkursu.
Dziękujemy wokalistom za wspaniałe wrażenia artystyczne i cieszymy się, że Konkurs Kolęd i Pastorałek wpisuje się w piękną polską, ale i też pilską tradycję bożonarodzeniową.

Dorota Fąs
Zdzisława Karpińska