To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile mieli na tę okoliczność wiele pomysłów. Udział w akcji pn. Rekord dla Niepodległej, liczne wystawy, specjalne wydania gazetek szkolnych, apele okolicznościowe, projekty przedmiotowe czy zorganizowanie kawiarenki patriotycznej to tylko niektóre z nich. Jednym z głównych punktów obchodów tego wyjątkowego wydarzenia była akademia zaprezentowana 14 listopada w Sali Miejskiej Inwest-Parku.


Przygotowany z tej okazji program artystyczny – opracowany według scenariusza Karoliny Pawłowskiej i Emila Bobrowskiego – przypomniał burzliwe dzieje naszej ojczyzny i jej trudną drogę do upragnionej wolności. Stał się również dla obecnych na uroczystości uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy i czego pragniemy dziś – my Polacy.
We wspólnym przeżywaniu narodowej rocznicy nie zabrakło momentów podniosłych. Pierwszym z nich było odśpiewanie Roty – pieśni, która podobnie jak Mazurek Dąbrowskiego powinna być bliska sercu każdego Polaka. Uroczysty ton wspólnemu wykonaniu nadali artyści szkolnego zespołu wokalnego Akcent prowadzonego przez p. Dorotę Fąs. Drugi refleksyjny moment uroczystości stanowiło okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez gospodarza imprezy – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile Grzegorza Wądołowskiego.
W programie artystycznym pojawiły się wystąpienia uczniów rożnych poziomów wiekowych. W niepodległościowej piosence zaprezentowali się uczniowie klasy 1c przygotowani przez p. Lidię Kocierzyńską, a wiersze recytowali przedstawiciele klasy 2b prowadzonej przez p. Aleksandrę Bębas i p. Katarzynę Idzikowską. Wiersze deklamowały uczennice najstarszych klas: Wiktoria Gembara i Martyna Koralewska, a uroczystość poprowadzili Natalia Szarejko oraz Adrian Wojcieszyński. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała p. Dorota Fąs, która wraz z artystami zespołu wokalnego Akcent – w tym występującymi gościnnie absolwentkami naszej szkoły – przygotowała aranżacje takich utworów jak Ojczyzna Marka Grechuty czy Powrócisz tu Ireny Santor.
Pięknym uzupełnieniem wystąpień były wymowna prezentacja multimedialna opracowana i zmontowana przez p. Klaudię Dziergas oraz misterne dekoracje wykonane przez p. Bogusławę Różańską i p. Małgorzatę Bartecką.
Wspomnieniu tego triumfu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości, towarzyszyło przekonanie, że nie ma wolności bez radości. Nastrój euforii w sposób szczególny wyrazili ekspresyjnym tańcem z flagami najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści z koła tanecznego prowadzonego przez p. Lidię Kocierzyńską.
W radosnym tonie utrzymana była również druga część uroczystości – multimedialny kwiz poświęcony wiedzy o niepodległości Polski, do którego pytania opracowała p. Dorota Pawlak-Szarejko. W tych wiedzowych – a jak się później okazało również sprzętowych – potyczkach udział wzięły zespoły złożone z przedstawicieli Rady Miasta Piły, grona pedagogicznego SP 11 w Pile, szkolnej Rady Rodziców oraz uczniów najstarszych klas. W rywalizacji zwyciężyła drużyna nauczycieli reprezentowana przez: p. Aleksandrę Fogtmann, p. Karolinę Stodolną oraz p. Macieja Szeremietiewa. Wszyscy uczestnicy kwizu otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale ufundowane przez Radę Rodziców SP 11 w Pile oraz upominki przekazane przez Urząd Miasta Piły. Dzięki zaangażowaniu wszystkich drużyn zebrana na sali młodzież miała okazję wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii.

Karolina Pawłowska

Back to top