8 czerwca 2018 r. w SP 11 w Pile był dniem szczególnym. Już od rana cała szkoła była wyjątkowo "rozczytana". Wszystko za sprawą ogólnoposkiej akcji promującej czytanie "Jak nie czytam, jak czytam", w której uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział już po raz trzeci. W tym roku w naszej realizowaliśmy przesłanie akcji, mając w pamięci inne ważne wydarzenie, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego wszyscy uczniowie przynieśli ze sobą książki polskich autorów i ubrali się w narodowe barwy.

Akcja miała bogatą oprawę. Nie zabrakło okolicznościowych wystaw, prezentacji multimedialnych oraz zajęć świetlicowych promujących czytanie, podczas który dzieci wysłuchały głośnego czytania „Bajki o Wojnie“ Joanny Rudniańskiej, a następnie wykonały techniką origami gołębie.

Najważniejszym punktem akcji była symboliczna próba bicia rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie. Wszyscy z książką polskiego pisarza w dłoni zebrali się  przed budynkiem szkoły, aby zarażać innych pasją do czytania. Z czytających osób utworzyliśmy flagę Polski, a występ solistów zespołu „Akcent“ piosenką ,,Niepodległa niepokorna“ wprawił zebranych w wyjątkowy nastrój.

Punkt kulminacyjny akcji stanowiła nie tylko próba bicia rekordu we wspólnym czytaniu, ale również utworzenie napisu: "Niepodległa Czyta". Zadanie to spoczęło na uczniach klas 3 szkoły podstawowej, którzy wywiązali się z niego doskonale. Głośne czytanie rozpoczął dyrektor szkoły, pan Grzegorz Wądołowski, który wybrał na tę okazję „Legendę o Czechu, Lechu i Rusie“. Następnie każdy z uczniów czytał przez 10 minut książkę przyniesioną z domu.

Tego roku w naszej szkole do bicia rekordu głośnego czytania w jednym momencie przystąpiły 783 osoby. Z niecierpliwością czekamy na ogólnopolskie podsumowanie wyników.

Karolina Pawłowska