„Przygotowując się do bieżącej edycji dyktanda, każdy uczestnik na pewno ważył w myślach, z jakimi trudnościami przyjdzie mu się zmierzyć.”
– to nie tylko pierwsze zdanie jednego z dyktand, to także plan przygotowań wielu uczniów szkół podstawowych powiatu pilskiego, którzy 14 kwietnia 2018 roku pojawili się w Szkole Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile, aby powalczyć o „Złote Pióro” – najwyższy laur XXVI Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego, który tradycyjnie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły.
Dwudziestopięcioletnia tradycja konkursu podpowiedziała śmiałkom pióra,
aby koncentrowali się na istotnych w danym roku wydarzeniach rocznicowych. W 2018 roku szczególnie ważkie okazały się te, które doprowadziły do wywalczenia i ukształtowania ze Szkoły Podstawowej nr polskiej niepodległości. Uczniowie od klas trzecich po siódme dzięki tekstom, których redaktorami byli nauczyciele Szkoły Podstawowej 11, mogli sprawdzić nie tylko umiejętności ortograficzne, ale i historyczne. W każdej grupie wiekowej wyłoniono uczniów wyróżnionych oraz tych, którzy zdobyli III, II i I miejsce. Zwycięzcy konkursów wzięli udział w specjalnych dogrywkach, aby wyłonić Małego Mistrza Ortografii (z klas 3. i 4.) i Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego (klasy 5 – 7).
Wyróżnienia wywalczyli:
‑ w poziomie klas 3. – Aleksandra Kelich ze Szkoły Podstawowej 6 w Pile, Aleksandra Sosnowska z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile i Mikołaj Tomaszewski ze Szkoły Podstawowej 2 w Pile,
‑ w poziomie klas 4. – Amelia Kujawa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pile,
‑ w poziomie klas 5. – Anna Mikołajewska ze Szkoły Podstawowej w Ujściu,
‑ w poziomie klas 6. – Olga Kusz ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie,
‑ w poziomie klas 7. – Marcin Łukasiewicz ze Szkoły Podstawowej STO w Pile.

III miejsce zajęli:
‑ w poziomie klas 3. – Wiktor Pietrasz  ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile,
‑ w poziomie klas 4. – Anna Belka ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią,
‑ w poziomie klas 5. – Tobiasz Grudziński ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie,
‑ w poziomie klas 6. – Oliwier Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile,
‑ w poziomie klas 7. – Nikola Sprenger ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile.
Zdobywcami II miejsca zostali:
‑ w poziomie klas 3. – Martyna Celebańska ze Szkoły Podstawowej w Kaczorach,
‑ w poziomie klas 4. – Paulina Makowska z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile,
‑ w poziomie klas 5. – Oliwia Napora ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile,
‑ w poziomie klas 6. – Laura Kozłowska ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie,
‑ w poziomie klas 7. – Konstancja Pazderska ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku.

Mistrzami Ortografii zostali:

‑ w poziomie klas 3. – Laura Trojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pile,
‑ w poziomie klas 4. – Laura Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile,
‑ w poziomie klas 5. – Barbara Błoszyk ze Szkoły Podstawowej STO w Pile,
‑ w poziomie klas 6. – Katarzyna Świtała ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie,
‑ w poziomie klas 7. – Gabriela Kubera ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile.

To właśnie z tego grona – najlepszych z najlepszych - wyłoniono
MISTRZÓW ORTOGRAFII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU PILSKIEGO A.D.2018
Kogo? Niech ta informacja pozostanie tajemnicą do 21 kwietnia 2018 r.

Tego dnia w Sali Miejskiej w Pile przy ul. Dąbrowskiego 6 odbędzie się VI edycja DYKTANDA 500 dla dorosłych mieszkańców Piły i regionu pilskiego, na którą serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na ten temat na stronie WWW.dyktando.pila.pl

Dyktando przeprowadzi prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy PAN. Po dyktandzie około godziny 11.15 odbędzie się wykład prof. Andrzeja Markowskiego na temat: „Jak Polacy dbali o swój język w ciągu ostatniego stulecia”.

O godzinie 13.00 zostaną wręczone dyplomy i nagrody wszystkim laureatom i wyróżnionym XXVI Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego oraz VI Dyktanda 500 dla Dorosłych.