Dziennik Piete Kuhr źródłem informacji o dziejach Piły w latach 1914-1918.

Jo Mihaly, zaczęła pisać dziennik jako 12-letnia dziewczynka. To była najbardziej wyczekiwana książka roku. 17 grudnia 2017 r. w RCK odbyła się jej premiera "...znów się tam spotkamy! Wojenny dziennik dziewczynki 1914-1918" Piete Kuhr, którą świat poznał jako Jo Mihaly, awangardową tancerkę, pisarkę i pacyfistkę. Autorkę unikatowego, dziecięcego dziennika z pierwszej wojny światowej.
Dziennik pisała w Pile, w swoim rodzinnym mieście.

Śladami Piete Kuhr udała się grupa gimnazjalistów z opiekunami p.A. Barbusińską, p. J. Gembarą, p. Z. Karpińską. ze Szkoły Podstawowej nr 11, Przewodnikiem był pan dr Jan Szwedziński ( Towarzystwo Miłośników Miasta Piły). Udział wzięła także p. Anna Kujawa (MZK) koordynator tego przedsięwzięcia. Organizatorem była p. Ewa Smęda.

W tą niezwykłą wycieczkę uczniowie wybrali się autobusem MZK w ramach programu POETYCKA JESIEŃ 2018 r. PSNJN, Oddział w Poznaniu oraz szkół , bibliotek, organizacji i instytucji w Wielkopolsce.
Była to piękna lekcja historii, mieliśmy okazję zobaczyć miejsca, które pozostały niezniszczone do dnia dzisiejszego.
* 2015 r. - na podstawie dziennika Piete Kuhr, Jan Szwedziński we współpracy z Markiem Fijałkowskim i Wiesławą Szczygieł stworzył dokument: Piła w czasach Wielkiej Wojny.
* 2015 r. - Pilska Telewizja Asta wyemitowała film: Piła oczami Elfriede „Piete” Kuhr w reżyserii Piotra Gadzinowskiego i Pawła Różyckiego.
* 2016 r. - w Pile zakończona została praca nad polskim tłumaczeniem wojennego dziennika pilskiej dziewczynki Piete Kuhr.

Biblioteka Gimnazjum posiada tę książkę w swoich zbiorach

Ewa Smęda