To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

W naszej bibliotece znajduje się magiczna skrzynka, która skrywa opowieści. Zamknięta przypomina walizkę. Ukryty jest w niej kamishibai, czyli papierowy teatr. W języku japońskim ,,kami” znaczy papier, a ,,shibai” to teatr. Kamishibai to forma przedstawienia historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych kartach, wsuwanych do drewnianej skrzynki z okienkiem, zwanej butai, która pełni funkcję sceny. Obrazy opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Karty mają zazwyczaj format A3. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się tekst, który jest czytany przez lektora, siedzącego przy teatrzyku. Jest on widoczny dla czytającego. Widzowie widzą prezentowane ilustracje, które zmieniają się jak slajdy.
My w domu również możemy zrobić kamishibai. Oto link z inspiracją do stworzenia własnego teatrzyku: https://www.tibum.pl/shop/kamishibai-do-pobrania. Zachęcam Was do tworzenia własnych opowieści i rysowania do nich ilustracji. Możecie też wykonać własne obrazki do już istniejących tekstów literackich.

Ewa Wyrzykowska

Doskonale wiemy, że aktywność fizyczna to ogromna wartość i samo zdrowie.

Pomimo naszych ulubionych dyscyplin, istnieje wiele aktywności fizycznych do których Was dzisiaj zachęcam. Warto swoją przygodę rozpocząć od zapoznania się z tajnikami tego sportu, zasadami gry i rolami graczy. W wielu fascynujących dyscyplinach mamy także wybitnych zawodników.
Pragnę zainteresować Was wiedzą z książek, programów sportowych i Internetu.

Aktualnie na kanałach sportowych prezentowane są sukcesy – ważne i kluczowe mecze różnorodnych dyscyplin sportowych, głównie z udziałem Polaków.
Natomiast w Internecie przedstawiane są m. in. transmisje na żywo z wybitnymi zawodnikami.
Książki sportowe też można czytać- (na zdjęciu przykładowe ze szkolnych zbiorów bibliotecznych).

Pamiętajcie: SPORT TO ZDROWIE, RUCH TO ZDROWIE, RUCH TO ZDROWIE DLA DZIECKA
Magda Riske

Chciałabym Wam polecić książkę ,,Gorzka czekolada i inne opowiadania o wartościach". Jest to zbiór 15 opowiadań o warościach, jakimi warto się kierować w życiu. Autorami wszystkich historii są znani pisarze literatury dziecięcej: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz. Są to laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ,,ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zabierają nas w świat tekstów, które bawiąc uczą. W książce znajdziemy m.in. treści na temat: szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, wolności, sprawiedliwości, przyzwoitości, odwagi, mądrości, życzliwości. Każde opowiadanie poprzedzone jest definicją, która ma na celu przybliżenie danej wartości. Historie nie są ze sobą powiązane. Podejmowane są m.in. tematy dotyczące problemów finansowych w domu, odstawania od rówieśników, zmagania się z brakiem odwagi, samotnością. Każdy z czytelników z pewnością znajdzie wątek lub bohatera, który okaże mu się bliski. To mądra, wartościowa książka, która skłania do refleksji. Zachęcam do wysłuchania audiobooka: 

https://www.youtube.com/embed/P0aN-teQd-Q

Ewa Wyrzykowska

Niedawno zaproponowałam Wam wirtualne zwiedzanie po najpiękniejszych galeriach i muzeach na świecie. Tym razem chciałbym Was zabrać na wycieczkę online po polskich muzeach, które można odwiedzić nie ruszając się z domu. W czasie zwiedzania możecie zaspokoić ciekawość. Przekonać się, jak wygląda wnętrze muzeum, które Was interesuje. Macie możliwość zapoznania się z miejscami, które osobiście zamierzacie odwiedzić w przyszłości. Poznać ich historię, architekturę. Wystarczy wejść na stronę internetową danej placówki kulturalnej i po prostu rozpocząć oglądanie przygotowanych wizualizacji wnętrz, ekspozycji, zdjęć panoramicznych, nagrań. Dużo dodatkowych informacji możecie znaleźć na stronie: https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea. Poniżej znajdziecie linki do wybranych muzeów w Polsce, które oferują zwiedzanie online za darmo lub wirtualne spacery. Bądźcie zatem ciekawi i żądni wiedzy. Zachęcam do skorzystania.
Ewa Wyrzykowska

1. Muzeum Powstania Warszawskiego
http://photos.piotrgalas.com/Muzeum_Powstania_Warszawskiego_-_wirtualna_wycieczka,09.2011/

2. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
http://www.biskupin.pl/wirtualnemuzeum/

3. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
http://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer

4. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
http://panorama.auschwitz.org/

5. Muzeum Narodowe w Krakowie
https://artsandculture.google.com/partner/the-national-museum-in-krakow

6. Kopalnia Soli w Wieliczce
https://www.ai360.pl/panoramy/278

7. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie

Jadwiga przyszła na świat w czasie, gdy jej ojciec, Ludwik Andegaweński, król Węgier i Polski, starał się o uznanie prawa jednej ze swoich córek do polskiego tronu. Przypadł on właśnie jej, choć była najmłodsza. 16 października 1384 została koronowana na królową Polski, miała wtedy 11 lat. Początkowo za małoletnią królową rządy sprawowali panowie małopolscy. Jadwiga została żoną Władysław Jagiełły. Jako dziedziczka tronu zajmowała równorzędne z mężem stanowisko w państwie. Skupiała na swoim dworze wiele uczonych. Była mecenasem Akademii Krakowskiej, której zapisała przed śmiercią swoje klejnoty i kosztowności. Świętą ogłosił ją papież Jan Paweł w 1997 roku.
LITERATURA DLA DZIECI ONLINE
Aktualnie Internet stał się formą prezentacji twórczości, a na stronie RCK w Pile pojawiła się nagrania online prezentujące czytane bajki dla dzieci.
Proponuję dzieciom wysłuchanie „Baśni o królowej Jadwigi i zielonej pile”, z książki autorstwa Edyty Kin pt. ,,Bajki o Pile”, nagrodzonej w konkursie literackim zorganizowanym przez Urząd Miasta Piły na 500 – lecie miasta.
W prezentowanej baśni zawarte są treści nawiązujące do wydarzeń z życia naszej patronki, a ilustracje do tekstu wykonała pani Bogusława Różańska - nauczyciel plastyki w naszej szkole i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO.
Po wysłuchaniu zachęcam do wykonania własnej ilustracji do dowolnego wydarzenia zaprezentowanego w tekście.
Magda Riske

Proponuję zabawę, do której zainspirowała mnie córka Zuzia. Przygotuj karteczki z numerkami od 1 do 20. Wylosuj jedną, a następnie przeczytaj przypisaną do niej propozycję i wykonaj zadanie. Możesz stworzyć własne pomysły i dowolną ilość numerków. Udanej zabawy!
1. Sprzątanie pokoju.
2. Czytanie książki/ gazety.
3. Ćwiczenia ruchowe.
4. Czyszczenie butów.
5. Nauka języka angielskiego.
6. Pomoc innemu domownikowi.
7. Rozwiązywanie zagadek/łamigłówek.
8. Oglądanie filmu.
9. Wykonanie pracy plastycznej
10. Porządkowanie biurka.
11. Pomoc w pracach domowych.
12. Rozmowa telefoniczna lub przez komunikatory.
13. Zabawa w składanie papieru z wykorzystaniem techniki origami.
14. Gra w planszówki.
15. Nauka.
16. Rysowanie.
17. Kompletowanie stylizacji.
18. Piękne pisanie.
19. Słuchanie muzyki.
20. Układanie puzzli.

Magda Riske

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Historia tego święta sięga 1995 roku, kiedy to UNESCO ustanowiło doroczną uroczystość, mającą na celu promocję literatury, czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł jego organizacji zrodził się w Katalonii. To święto jej patrona – Świętego Jerzego. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami, zaś mężczyźni otrzymywali od pań książki.
Zachęcam Was do uczczenia tego święta z książką w dłoni. Życzę wszystkim niezwykłych czytelniczych wrażeń. Czytajcie dla własnego rozwoju oraz dla przeżycia wspaniałych przygód!
Poniżej przygotowałam propozycję zdań do wykonania dla uczniów kl. 4-6.

ZADANIE NR 1 RODZINNE CZYTANIE
Wybierzcie z domowej biblioteczki jedną książkę, którą lubicie. Zaproście do wspólnego jej przeczytania rodzeństwo, rodziców, albo innych bliskich, którzy są
w twoim domu. Wspólnie spędzony czas niech będzie okazją do rozmowy. Zapytajcie członków swojej rodziny, co czytali, gdy byli w Waszym wieku? Która książka zapadła w ich pamięć i dlaczego?

ZADANIE NR 2 RECENZJA KSIĄŻKI
Jestem pewna, że przeczytaliście w ostatnim czasie, jakąś ciekawą książkę. Zachęcam Was do podzielenia się opinią o niej.
• Ustalcie, jaką książkę chcielibyście polecić innym.
• Uzasadnijcie, dlaczego zdecydowaliście się na tę książkę.
• Napiszcie, o czym jest jej fabuła.
• Koniecznie zróbcie zdjęcie książki, którą nam polecacie.
Recenzje prześlijcie na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do miłego zobaczenia!
Ewa Wyrzykowska

Biblioteka szkolna organizuje konkurs literacki pt.” ŻYCZENIA DLA MAMY”
dla uczniów klas 7 i 8 Sp. 11.

Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie oryginalnych i wyjątkowych życzeń dla swojej Mamy
z okazji „Dnia Matki”, który obchodzony jest 26 maja.

Najciekawsze życzenia będą nagrodzone i opublikowane na stronie internetowej szkoły Sp. 11.

Prace należy przesłać do 30 maja na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator: Ewa Smęda

Podkategorie

  • upowszechniają czytelnictwo i rozwijają kompetencje czytelnicze wśród dzieci  i młodzieży,
  • włączają się w organizację imprez czytelniczych o charakterze ogólnopolskim  i szkolnym,
  • rozwijają zainteresowania uczniów i promują talenty,
  • inspirują uczniów do przygotowywania prac konkursowych,
  • organizują konkursy: czytelnicze, artystyczne, fotograficzne,
  • zapraszają ciekawych ludzi na spotkania z uczniami,
  • promują swoją działalność w gazetkach szkolnych,
  • współpracują z różnymi instytucjami kultury i Radą Rodziców.

Back to top