To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Dzień Matki to bez wątpienia jedno z najważniejszych dla nas świąt. To właśnie tego dnia możemy pokazać naszej mamie, jak wiele dla nas znaczy, a także podziękować jej za miłość, troskę i poświęcony czas. W tym roku wcale nie musicie decydować się na kolejny bukiet kwiatów lub czekoladki. Postawcie na bardziej oryginalny prezent, który będzie podkreśleniem wyjątkowości Waszej mamy.
Prezent wykonamy techniką asamblażu (niezbędna będzie pomoc taty lub kogoś dorosłego). Asamblaż (od fr. assemblage - zbieranie) to odmiana kolażu, która polega na tworzeniu artystycznych kompozycji z gotowych przedmiotów i bezużytecznych fragmentów różnych rzeczy. Tworząc asamblaż możemy wykorzystać np.niepotrzebne skrawki ubrań i tkanin, naturalne materiały: kwiaty, liście, owoce, kora i inne części roślin.

Stworzenie kwiatowego asamblażu, którym się zajmiemy, wcale nie jest trudne. Potrzebna będzie papierowa masa, kolorowe kwiaty i odrobina wyobraźni. Przygotujmy także kuchenny mikser lub blender, naczynie na papierową masę (np. miska lub wiaderko), mata (bambusowa lub z trawy) albo kratka z tworzywa sztucznego służące za podłoże obrazka. Do tego - makulatura, najlepiej kolorowa (do wyrobu masy). Reszta niezbędnych materiałów rośnie w ogrodzie, na łąkach i polach.

Krok po kroku jak zrobić asamblaż

1. Przygotowujemy papierową masę, miksując makulaturę ( kilka kartek) z wodą. Kiedy masa jest już gotowa (ma konsystencję kisielu) wlewamy ją do niskiego, podłużnego naczynia.
2. Surowce do wykonania kompozycji to: kwiaty i liście oraz podłoże - mata (może to być też plastikowa siatka lub mata bambusowa).
3. Kwiaty układamy "twarzą" do maty. Proces tworzenia obrazka przypomina bowiem malowanie na szkle - efekt będzie widoczny po odwróceniu kompozycji (czyli odklejeniu jej od podłoża).
4. Ułożone na macie kwiaty zalewamy równomiernie warstwą masy papierowej. Nadmiar wody można usunąć za pomocą gąbki.
5. Suszymy kompozycję w przewiewnym, słonecznym miejscu (np. na balkonie). Masa papierowa wyschnie w ciągu 3 dni, pochłaniając wilgoć zawartą w roślinach. Taki sposób utrwalania kwiatów zapewnia zachowanie ich naturalnych, żywych kolorów.
6. Suchą kompozycję delikatnie oddzielamy od maty (lub innego zastosowanego podłoża).
7. Gotowy już obrazek możemy włożyć do ramki, by stał się oryginalnym prezentem dla mamy.

Pozdrawiam Was ciepło!
Anna Rossa :)

Back to top