To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

9 października 2018 r. w piękny jesienny dzień grupa gimnazjalistów wybrała się do BWA w Pile na wystawę fotografii na której zaprezentowano sylwetki bohaterów tamtych trudnych dni.

Wielu z nich brało udział w Powstaniu Wielkopolskim, ale także w I i II wojnie światowej. Straszny był okres okupacji, ale także i powojenny system komunistycznej represji, który bezpośrednio dotyczył wielu powstańców.

Na wystawie  zaprezentowano blisko 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem.Pod względem merytorycznym wystawę przygotował i po niej oprowadził historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski. Projekty 60 kolaży z fotografii wykonała Edyta Kin. Aranżacją wystawy zajęła się Anna Kluza – artysta plastyk.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
 Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I i II wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

             Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości
                na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości.
                  Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r.,
                       a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
 
                                                                                                                                                                            

   Ewa Smęda

Back to top