To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

3 października grupa gimnazjalistów wybrała się do Muzeum Okręgowego w Pile na wyjątkową wystawę „Belle époque

– Moda damska 1871-1914”to historia opowiedziana kobiecym strojem. Główna część wystawy stanowi 19 oryginalnych sukien pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. 
Wystawa przedstawia zmiany jakie zachodziły w modzie damskiej od drugiej połowy XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. Belle époque to czas zamożnego mieszczaństwa i moda damska uległa wówczas kilku znaczącym transformacjom, od wielkopańskiego pozytywizmu po secesyjną naturalność. Na wystawie zostało zaprezentowanych 19 oryginalnych sukien wykonanych m.in. z luksusowych jedwabiów. Zdobi je także bogata pasmanteria. 
Można zobaczyć także wycinki z gazet i żurnali z modą damską pochodzących ze wspomnianej epoki, buty czy rzadkie narzędzia krawieckie. Stroje prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Anny Moryto. 
Ewa Smęda

Back to top