To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

5 grudnia 2016 r. zaprosiliśmy naszych rówieśników do udziału w akcji propagującej czytanie, która polegała na połączeniu XIX wiecznej mody na sztukę żywych obrazów z zabawą #manekinchallenge polegająca na zastyganiu w bezruchu podczas wykonywania różnych czynności, która w ostatnich tygodniach XXI wieku opanowała świat.

Wykorzystaliśmy „żywy obraz” ilustrujący fragment powieści F. Simon „Harcując z Herkulesem. Mitologia dla fanów Koszmarnego Karolka”, by ponad stu naszych rówieśników zastygło w bezruchu, zastanawiając się, co zrobi Parys i czy warto czytać. Może to wydarzenie i zatrzymanie na chwilę czasu przypomni prawdę wypowiedzianą przez Umberto Eco – „Kto czyta książki, żyje podwójnie” i sprawi, że nasi rówieśnicy zaczną  intensywnie  egzystować w świecie realnym i tym zapisanym na kartach literatury, bo według  F. Simon „Z czarami zawsze tak jest (…) Nigdy niczego nie jesteś pewien.”  

Nasz „żywy obraz” przedstawia kandydatki do tytułu najpiękniejszej: Herę – boginię władzy, żonę Zeusa, więc pierwszą pośród bogiń, Atenę – boską mądrość, czczoną za wielkość umysłu, za znawstwo sztuk wojennych, Afrodytę – boginię piękności, która wyłoniła się z morskiej piany oraz koleżankę koszmarnego Karolka, fankę gumy balonowej – Zuzię. Pasterza bydła i owiec z Grecji – Parysa- jurora wskazanego przez gromowładnego Zeusa. Na tle historii pewnego jabłka i wyboru miss Olimpu, o których przeczytajcie  w książce "Harując z Herkulesem. Mitologia dla fanów Koszmarnego Karolka", którą napisała  Francesca  Simon.

Wydarzenie to było wykonaniem zadania 1, czyli literatura jak z obrazka w grze czytelniczej "Między nami czytelnikami" organizowanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. 

Relacje możecie obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=Z4N_LW30JoQ

                                         Jadwiżyńskie Delfy - kl.5d

Back to top