To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

NIEPEŁNOSPRAWNI
NIEPEŁNOSPRAWNI

3 grudnia to dzień niezwykły, inny niż wszystkie. To dziś pamiętamy o osobach niepełnosprawnych.
Przybliżamy społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie.
Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne.
Celem spotkania klas integracyjnych jest zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu codziennym.
Motto tegorocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych, „mali-badacze”, przypomina nam o tym, że tak naprawdę jesteśmy tacy sami, doświadczamy współczesnego świata każdego dnia.
Dziś używaliśmy różnych zmysłów, aby sprawdzić jak doświadczają inni, pozbawieni wzroku, słuchu.
Dostęp do wszelakich doświadczeń powinien być taki sam. Nie bądźmy obojętni, stwarzajmy możliwości wszystkim ludziom, jednak chyba najbardziej osobom niepełnosprawnym. Rozwój Internetu i podobnych technologii coraz częściej uwzględnia potrzeby niepełnosprawnych, a bariery wynikające z uprzedzeń, infrastruktury czy trudno dostępnych formatów nie stoją już na przeszkodzie ich pełnemu uczestnictwu.
Postawmy sobie zobowiązanie do osiągnięcia celu, jakim jest zbudowanie zintegrowanego, skoncentrowanego na problemach ludzi i rozwoju społeczeństwa. Nie bądźmy obok, ale z osobami niepełnosprawnymi. Pokonujmy bariery tak jak dziś zrobili to uczniowie klas integracyjnych SP11.

Karolina Kawa
Agnieszka Nowicka
Małgorzata Miazga

Back to top